New Arrivals: Rooskens

Anton Rooskens Congo 1954

Wordt geveild in de voorjaarsveiling

Anton Rooskens (1906-1976)
Congo 1954
Gouache
38 x 48,5 cm
Gesigneerd en gedateerd ’54 r.o ‘Voor Alice’
Herk. Collectie Hans en Alice de Jong, veiling Sotheby’s 2006.

De bekende Cobra kunstenaar Anton Rooskens was een graag geziene gast bij het kunstverzamelaars echtpaar Hans en Alice de Jong. De kunstenaar is autodidact en verruilde zijn Noordlimburgse woonplaats voor Amsterdam. Hij bezocht regelmatig tentoonstellingen. De expositie Kunst in Vrijheid in 1945 georganiseerd in het Rijksmuseum maakte diepe indruk op hem. Voor het eerst maakte hij kennis met de etnografische  kunst van Nieuw Guinea. Geïnspireerd door de tribale kunst schilderde hij in donkere vormen en kleuren en expressieve vormen. Hij ontmoette Corneille, Karel Appel en Eugène Brands. Met hen deelde hij zijn fascinatie voor de etnografische Afrikaanse kunst. In 1954 maakt hij een reis door Afrika en doet ook Congo aan. Eindelijk ziet hij de tribale kunst in hun oorspronkelijke omgeving. Er ontstaat een serie abstracte composities waaronder deze gouache.

Op de gouache staat een opdracht ‘Voor Alice’ hiermee wordt Alice de Jong bedoeld, de echtgenote van de Twentse kousenfabrikant Hans de Jong. Samen verzamelden ze een internationale kunstcollectie met daarin veel aandacht voor de Cobra. Vaak verleende het echtpaar onderdak in het Twentse Hengelo aan kunstenaars en bouwden met hen een vriendschappelijke band op. Ook Anton Rooskens was een graag geziene gast. Dat laat ook de gouache Congo zien met een opdracht aan Alice de Jong.

    Menu